facebook_logo_black.png
twitter-logo-image-2-839250783-84695.png
google_plus_logo_wallpaper.png
Nokia-Logo-Blue.jpg
JANŠIMEK.jpg

NOKIA PRODÁ VERTU

O prodeji výrobce luxusních mobilních telefonů Vertu se hovoří již delší bodu. Finská Nokia, dosavadní vlastník společnosti, nyní oznámila, že firmu prodá švédské skupině EQT VI. Nokia nadále zůstane minoritním vlastníkem.
Prodej Vertu je po řadě spekulací a dohadů zpečetěn. Firmu kupuje švédská investorská skupina EQT VI, o které se už spekulovalo jako o potenciálním kupci. V poslední době se o ní ale hovořilo spíše v souvislosti s tím, že z jednání o koupi vycouvala.
EQT VI zaplatí za Vertu blíže nespecifikovanou částku. Už dříve se hovořilo o zhruba 200 milionech eur (5 miliard korun), což nejspíš nebude daleko od pravdy. Samotná investiční společnost na svých stránkách uvádí, že typicky investuje do projektů částku mezi 75 a 500 miliony euro. Nokia si ve Vertu ponechá podíl deset procent. Transakce má být dokončena v druhé polovině roku.
Koupě luxusní značky relativně neznámou investiční firmou může být překvapením, ale velcí hráči na trhu exkluzivního zboží zřejmě nikdy nefigurovali mezi opravdovými zájemci. EQT VI navíc není malá investiční firmička. Fond byl v roce 2011 založen s kapitálem 4,75 miliardy eur, její současný kapitál činí asi 18 miliard eur a za dobu své existence společnost proinvestovala více než 11 miliard eur.
Skupina peníze vložila do více než stovky firem. EQT vlastněné společnosti v současnosti zaměstnávají přes 550 000 lidí, což je například srovnatelné s počtem zaměstnanců skupiny Volkswagen. Cela investiční skupina EQT má šest fondů a několik dalších větví. První z fondů byl založen už v roce 1995.
Pro Vertu nebude znamenat změna majitele navenek v podstatě žádnou výraznou změnu. Firma se po celou dobu existence snaží vystupovat naprosto nezávisle a telefony, které jsou založeny na technologiích Nokie, maximálně odlišuje od běžné produkce. Tento trend bude pokračovat. Je však možné, že příští generace luxusních telefonů už dostane zcela vlastní technický základ.
Pro Nokii bude příjem z transakce zřejmě jen malou záplatou. Firma totiž oznámila pokračující restrukturalizaci, v jejímž rámci přijde o práci přes 10 000 lidí. Náklady na ozdravení společnosti se budou v následujícím roce pohybovat okolo jedné miliardy eur. Akcie na tuto zprávu reagovaly pozitivně.
NOKIABLOG717 2013
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one