facebook_logo_black.png
twitter-logo-image-2-839250783-84695.png
google_plus_logo_wallpaper.png
Nokia-Logo-Blue.jpg
JANŠIMEK.jpg

NOKIA LUMIA 800- RECENZE

O Nokii Lumii 800 slyšel snad každý a pokud ne, tak se o ní dozvěděl právě teď. Na úvod vás trošku s ní seznámím. Lumia je první telefon od Nokie běžící na sytému Windows Phone (7.5-mango). Protože jde o první telefon s tímto systémem, musela Nokia své aplikace mezi kterými jsou například Nokia mapy upravit právě pro Windows Phone, které tím pádem mají mnoho nedodělků. Je ale třeba brát v potaz, že Nokia měla na tyto věci pouhý rok. Během několika týdnů napíšu vždy o některé části telefonu(softwarové nebo hardwarové) a popíšu její výhody a nevýhody. Nakonec se těšte na video.
FILE0075.JPG
design- od N9 k nerozeznání
Pokud přede byste přede mne položili 10 telefonů a řekli byste mi, že mám přesně říct, co to je za telefon, pod podmínkou, že se můžu dívat pouze na displej, poznal bych Lumie na první pohled, na rozdíl od Samsungových černých ,,placek." Ale už k designu, někomu může připadat futuristický, ale někdo může být rád, že tu je konečně jiný telefon. Lumia vychází z designu Nokie N9, takže má znovu polykarbonátové tělo. Telefon je celý zaoblený až na useknutou horní a spodní část. Na horní straně jsou všechny výstupy-microUSB, 3,5mm jack a šuplíček pro oříznutou simkartu(microsim) a na spodní je hlasitý reproduktor s mikrofonem. Telefon může na spodní straně stát. Teď k zadní straně telefonu. Objevíme na ní fotoaparát a vedle něj vyrytý nápis carl zeiss. Je to asi nejnáchylnějším místem na poškrábání. Krom tří senzorových tlačítek na displeji se na pravé straně vyjímají tlačítka pro regulaci hlasitosti, odemykací tlačítko a oproti Nokii N9 i spoušť fotoaparátu. To jsem se dostal k rozdílům mezi Nokií N9 a Lumií. Dalším rozdílem je samozřejmě přítomnost třech windowsových tlačítek, která zmenšují o 0,2 palce. Předposledním rozdílem je rozdílné umístění přisvětlovacích LED diod. Poslední rozdíl nepoznáme okem, ale na váze. Nokia Lumia 800 je o pár gramů těžší.
       Málem bych zapomněl na zaoblené sklo(Corning Gorilla), které jen podtrhuje zaoblený design. Nokia Lumia je k dispozici ve čtyřech, které má Nokia v poslední době zvlášť v lásce, bílé, černé, magentě a cyan.
FILE0082.JPG
FILE0085.JPG
konektivita- nic víc, nic míň

Nokia Lumia nemá,jak jsem psal v nadpisu, nic(bohužel) navíc ani (naštěstí) nic nechybí. Je to tedy průměr. Teď už tedy k tomu, do čeho telefon můžete zapojit. 3,5 mm Jack, Micro USB konektor a Micro SIM, ano čtete dobře. Nokia vytvořila pro Microsimku zajímavý šuplíček. Jak ho otevřít je poměrně jednoduché, stačí otevřít konektor pro usb a krytkou popostrčit doleva a Micro SIM máme venku. Nabíjet musíme přes USB konektor a sice jsem ve specifikaci četl, že Nokia podporuje USB on the go, ale s mojí klávesnicí to nějak nešlo.Lumia jinak podporuje WIFI a Bluetooth ve verzi 2.1.

FILE0088.JPG
hardware- pro okna dobrý
Nokia Lumia 800 za žádných okolností hardwarem neozařuje, ale pro rychlý běh systému, aplikací a her to stačí. Osmistovka hned v několika parametrech výrazně překračuje minimální hardwarové požadavky stanovené Microsoftem. Týká se to jednojádrového procesoru Qualcomm Snapdragon MSM8255 taktovaného na 1,4 GHz (minimum 1 GHz), jejž doplňuje grafický čip Adreno 205. Operační paměť s kapacitou 512 MB bohatě dostačuje k chodu systému Windows Phone Mango a také vestavěné 16GB úložiště znamená dvojnásobek minimální požadované hodnoty. Ve skutečnosti je uživateli k dispozici sice jen 13 GB, ale vynahradit by to měl 25GB cloudový prostor služby SkyDrive na serverech Microsoftu. Do jaké míry taková alternativa spíše konzervativní české uživatele osloví, není zatím jasné. Mobilní data jsou u nás přece jen stále drahá, na Wi-Fi zdarma se úplně všude spolehnout nemůžeme, proto zatím většina uživatelů dává přednost paměťovým kartám.
Nokia Lumia 800 sice nemá kdovíjak kolik jader, ale jak už jsem psal, pro méně ,,chamtivý" WP7.5 to bohatě stačí. Lumia se totiž snaží jít takzvanou optimalizovanou cestou, kde hardware je dokonale optimalizován pro software.
displej- o 0,2 palce míň- Iphone, víc- N9
Úhlopříčka displeje Nokie Lumie 800 dosáhla 3,7 palce což je jak si myslím docela dobrá volba, protože se telefon dobře drží. Podle některých pro Windowsová tlačítka ořízli displej až moc, ale já si myslím ´, že zde to je pohodlnější než u Nokie Lumie 900, protože nemusíte palcem ohýbat až dolů. Teď už ale k displeji. Je to dotykový Amoled panel s technologií Clearblack s maticí 480 na 800 bodů. Pokud se podíváme zblízka uvidíme takové tečkování. To je ale daň za použitou Pentile matici(RGB používá až Nokia Lumia 900) Jinak je displej jednou z výhod Lumie, protože černá na tomto telefonu je opravdu černá a dlaždice jakoby v ní plavaly. Místy mi přišlo, že má trochu přepálené barvy, ale to je asi jediná výtka vůči displeji. 
mango-1. ,,pořádný" windows phone

Nokia Lumia 800 je prvním finským smartphonem se systémem Windows Phone. Nokia vstoupila do pomalu se rozjíždějícího vlaku mobilních oken zhruba po roce jejich existence, kdy už byla na světě aktualizace Mango. Teprve Mango posunulo WP7 z pozice spíše experimentální platformy mezi opravdu dospělé systémy. A mimo jiné právě s pomocí Nokie a jejích telefonů by se měl systém Microsoftu rozvíjet ještě intenzivněji, aby se mohl stát adekvátní konkurencí aktuálně kralujícím platformám iOS a Android.

Mango ušetřilo Nokii některé starosti. Systém je například plně lokalizován do 16 světových jazyků, mezi kterými nechybí čeština. Kromě plně českého prostředí celého systému se majitelé mohou spolehnout na virtuální klávesnici s českou diakritikou. Lokalizaci má za sebou i obchod s aplikacemi Market Place, kde lze nakupovat po přihlášení přes účet Live ID s českou platební kartou. Proti první verzi WP7 je tedy celý ekosystém českému uživateli plně nakloněn. Na sousedním Slovensku zatím takové štěstí nemají, a proto se tam Lumieoficiální cestou neprodávají.

Co naopak ani aktualizace na Mango úplně nevyřešila, a tím pádem si tento handicap s sebou nese i Lumia 800, je absence virtuální podnikové sítě (VPN). Po této funkci volají hlavně firemní zákazníci a Microsoft si tak zbytečně nechá přebrat potenciální klientelu konkurenčními platformami. Dotažen do konce nebyl ani multitasking, který aplikace třetích stran ve většině případů pouze uspí na pozadí. Nechat jen zdát si zatím musíme o tetheringu, Lumia jako mobilní hotspot prozatím neposlouží. Stejně tak Mango smartphony nepodporují připojení vnitřního paměťového úložiště v režimu Mass Storage. To jsou ale všechno systémové nevýhody, které padají na hlavu Microsoftu a v budoucnu by je mohly (nebo spíš v zájmu všech zúčastněných stran měly) odstranit nové aktualizace.

Samotné uživatelské prostředí telefonu asi není třeba sáhodlouze představovat, vidět jste jej mohli u jakéhokoli jiného WP7 mobilu. Hlavní filozofie grafického rozhraní Metro UI - rychlost, jednoduchost, přehlednost - se nezměnila. Názory na grafické provedení dlaždic na jednobarevné ploše se liší, někteří jej nemohou vystát, jiným přijde sympatické. Faktem je, že při delším používání se na schematickou grafiku dost rychle zvyká a barvami hýřící prostředí jiných platforem potom můžete shledat kýčovitým. Windows Phone Mango a Lumia 800 zkrátka není pro ty, kdo chtějí mít na pozadí nabídky obrázek kočičky.

FILE0081.JPG
FILE0083.JPG
funkce-lidé, office, cloud

Na zamykací obrazovce, kam jedině můžete vlastní obrázek umístit, najdete všechny podstatné informace, jako je datum, čas, počet zmeškaných událostí a výpis nejbližšího záznamu z kalendáře. Po odemknutí pohybem prstu zespod nahoru už se dostanete na hlavní plochu s živými dlaždicemi, které ve tvaru čtverců nebo obdélníků reprezentují v podstatě widgety k vybraným aplikacím. Dalším pohybem zprava doleva (nebo ťuknutím na šipku v pravém horním rohu) se přesunete do hlavní nabídky, kde jsou v podobě jednoduchého abecedního seznamu pod sebou seřazeny všechny aplikace. Žádné matice s ikonami, žádné přeskupování, prostě berte, nebo nechte být. Pokud máte aplikací opravdu hodně, může se hodit virtuální tlačítko lupy na displeji (proč nemít další lupu, když nám jedno tlačítko dole zahálí), které vyhledá aplikaci podle názvu postupným psaním.
Nokia Lumia 800 je ale ještě pořád telefon  a tak nesmíme zapomenout ani na klasické telefonní funkce. K volání slouží nenápadný malý reproduktor nad horním okrajem displeje, jeho hlasitost je dostatečná, ke kvalitě zvuku také nemáme výhrady. Několikrát se mi ale stalo, že při příchozím hovoru nebyl reproduktor aktivován, druhá strana mě sice slyšela, ale ve sluchátku bylo ticho. Přisuzuji to špatné práci takzvaného proximity senzoru. Telefonát si můžete přehodit na hlasitý odposlech, potom se zvuk line z hlasitého reproduktoru na spodní hraně. Také ten je dostatečně hlasitý.
Nokia nemá profily vyzvánění, které jsou naopak na Symbianu. Vystačit jsem si musel s virtuálním přepínačem hlasitého a tichého režimu , který vyskočí po stisku jednoho z tlačítek na ovládání hlasitosti. Spoustu uživatelů nepotěší, že nastavení hlasitosti systémových zvuků, přehrávače hudby a příchozích upozornění je jedno a totéž. Také nastavení vlastního zvonění není tak jednoduché. Oblíbenou písničku musíte nejprve prohnat přes software Zune a zkrátit na 40 sekund. Co ale považujeme za největší vadu, že Lumia nedostala žádné vizuální notifikace zmeškaných událostí. Nekoná se dioda, dýchání kláves ani problikávání údajů na displeji. U AMOLED panelu by to přitom žádný energetický problém nebyl.
Zásadní výhodou Manga je integrace všemožných účtů a s nimi spojených údajů do univerzálního telefonního seznamu nazvaného Lidé. Zde si můžete uložit a sdružovat do skupin kontakty z firemního Exchange účtu, Windows Live, Gmailu, Facebooku, Twitteru nebo LinkedIn a při zapnuté synchronizaci v reálném čase ihned kontrolovat veškeré aktualizace. Pak víceméně ani nepotřebujete samostatné aplikace pro Facebook nebo Twitter. Je totiž pravda, že zatímco nativní součásti systému běhají jako na drátkách a odezvy prostředí jsou okamžité, u některých aplikací třetích stran trvá spuštění trochu déle a ani animace přecházejících teček nejsou natolik zábavné, aby vám tuto chvíli ukrátily. Uživatelé Google+ musí na svou síť zatím jen z mobilního prohlížeče, aplikaci totiž ještě Google nevytvořil. Kontakty jsou seřazeny abecedně podle jména nebo příjmení a pro rychlé hledání slouží opět pro měš nepochopitelná ikonka s lupou, tentokrát umístěná ve spodní liště na displeji. Samotné tlačítko s lupou je i tady k ničemu(proč tam teda je)

Zprávy a e-maily se v telefonu seskupují do vláken podle stejného odesilatele. U sms je to klasická bublinková konverzace, nepřečtené zprávy září v seznamu barevně. Mimochodem barev od Microsoftu je na výběr deset, Nokia si prosadila ještě vlastní odstín modré(NOKIA BLUE). Doručené poštovní zprávy si můžete prohlížet buď v samostatných schránkách podle poskytovatele služby, anebo je všechny sdružit do jedné. 
Pro práci je zde kancelářský balík Office. Ten patří k základním kamenům systému a je tedy přítomen v každém WP7 telefonu. Vedle možnosti vytvářet, číst i editovat klasické kancelářské dokumenty (DOC, XLS, PPT) je pro každého majitele telefonu připraveno 25 GB prostoru pro uložení dat v rámci cloudové služby SkyDrive. Pomocí cloudu můžete také synchronizovat poznámky mezi telefonem a počítačem vytvořené v utilitě OneNote. Sdílení dokumentů na webu má na starosti služba SharePoint a kompletní přístup ke všem dokumentům, e-mailu, kalendáři a kontaktům obstará Office 365. Možností, jakými nastavit své firemní dokumentové procesy a práci se soubory jsou tedy opravdu široké.
GetThumbNail (4).jpg
internet- rychle, ale kde je flash?
Nokii Lumia má co nabídnout i sektoru připojení. K dispozici jsou jednak operátorská data (do maximální rychlosti stahování HSDPA 14,4 Mb/s a nahrávání dat HSUPA 5,76 Mb/s), jednak Wi-Fi 802.11 b/g/n v pásmu 2,4 GHz. Přidat však můžete ručně i síť skrytou. Vybranou síť si zapamatuje a při příštím kontaktu ji nabídne k použití namísto operátorských dat. Citlivost telefonu na signál je subjektivně dobrá, jen musíte dbát, abyste rukou nezakrývali horní polovinu těla, kde je bezdrátový modul umístěn.
Teď už k prohlížeči. Vestavěným prohlížečem je IE9. Rychlost je slušná a dokonce se mi načetly stránky(někdy) dřív na PC. Narazíte ovšem, jak jsem psal v úvodu článku, u flashových souborů- v prohlížeči je prostě nespustíte. Videa se zobrazí v přehrávači, který je napůl na internetu, napůl v mobilu.
80 000 aplikací-prostě marketplace + nokia apps
Nokia přiravila pro Lumie hodně aplikací, samozřejmě Nokia mapy s aplikací Nokia autem, Nokia Reading a co je nejlepší Nokia připravuje(společně s vývojáři) další aplikace, podívejte se na seznam.

 • The PGA Tour Aplikace sledující největší golfový turnaj bude pro telefony Nokia Lumia exkluzivně na celý rok, dostupná by měla začít být koncem června.
 • ESPN Do května příštího roku pak bude v Lumiích exkluzivně aplikace od americké kabelové televize ESPN, pokrývající třeba i závody NASCAR.
 • Angry Birds Space Tady už o žádnou exkluzivitu nejde, naopak, platforma Windows Phone dostane Angry Birds Space od společnosti Rovio sídlící naproti Nokii jako poslední.
 • EA hry Za to společnost Electronic Arts chystá nové populární herní tituly, jako je FIFA, NBA Jam, Tiger Woods PGA Tour nebo Mirror's Edge.
 • Groupon Na český trh zatím Groupon nevstoupil, ale během léta vydá novou aplikaci využívající rozšířenou realitu, prvního půl roku exkluzivně pro Lumie.
 • Tripdots Aplikace Tripdots je takovou sociální sítí pro všechny řidiče, která vám pomůže ušetřit za benzín (nebo naftu).
 • PayPal Nokia s PayPalem spolupracuje na aplikaci pro jednoduché mobilní platby. Uvidíme, co se z toho vyvine, že by něco s NFC?
 • AOL Entertainment Hub Další aplikace na půl roku jen pro Lumie, i když u nás to asi nebude žádný trhák. Nokia (konečně) začíná cílit na americký trh.
 • TIME Časopis TIME asi znáte, tak teď dostane i aplikaci pro Windows Phone.
 • The Daily Beast Své aplikace se dočká i deník od společnosti Newsweek.
 • Box Zatímco Apple se konkurenčním cloudovým řešením brání, pokud vám nevyhovuje SkyDrive, můžete zkusit třeba právě službu Box.

Ale to zdaleka není všeho. Nové aplikace rostou jako houby po dešti i v českých luzích a hájích, a některé jsou opravdu povedené.

 • E15 Ekonomika, byznys a finance ve vašem telefonu.
 • iDNES.cz Portál iDNES.cz asi netřeba představovat.
 • Novinky.cz Novinky.cz mají výbornou aplikaci, i když moc rozložení Windows Phone nerespektuje.
 • ČT24 Živé vysílání i zprávy.
 • ČT4 Na hokej se můžete dívat i v telefonu.
 • iRadio Oficiální aplikace Českého rozhlasu se streamingem rádií.
 • Aukro Povedená aplikace aukční síně Aukro.
 • Čistota ovzduší Název je asi všeříkající.
 • Český TV program Aplikace, kterou znáte už ze Symbianu.
 • Power GTD První pořádný správce úkolu pro praktikování GTD.
 • Počasí Předpověď počasí hezky česky.
 • CHMI meteoradar Aktuální snímky srážek z meteoradaru.
Zajímavou novinkou je nová Nokia aplikace Nokia city lens, neboli rozšířená realita. Funguje to nádherně a pohybový senzor opravdu využijete.
Nokia mapy a Nokia autem sice fungují, ale jsou plné nedodělků.
Nokia Reading je sice zajímavá aplikace, ale my jí ještě moc využít nemůžeme.
fotoaparát-8 mp, carl zeiss, N9
Lumia 800 obsahuje stejný foťák jako její MeeGo dvojče N9, napsáno už o něm bylo mnoho. Mezi fotomobily patří bez debat k tomu nejlepšímu na trhu. Na kvalitních snímcích má zásluhu optika Carla Zeisse a 28mm objektiv. Automaticky zaostřit na vybrané místo scény můžete dotykem prstu, anebo doprostřed namáčknutím mechanické spouště. Maximální rozlišení snímků je 8 Mpx při formátu 4 : 3. Nechybí několik scénických režimů, vyvážení bílé, citlivost ISO, nastavení scény a expozice. Pro digitální zoomování obvykle u telefonů slouží dvojtlačítko hlasitosti, na Lumii lze přibližovat snímek pouze dotykem na plus a minus na displeji. snímky nemají problém s ostrostí, na poměry fotomobilů není ani tolik viditelný šum. Podání barev je věrné, místy se objevují přepaly. Komprese je rozumná, výsledné snímky v maximálním rozlišení ve formátu JPG dosahují velikosti zhruba kolem 2 MB. Fotoaparátu ve špatných světelných podmínkách dopomáhá dostatečně intenzivní dvoudiodový blesk. Proti Nokii N9 je u Lumie umístěn napravo od objektivu, nikoli nahoře a je vůči expozici lépe načasován.V režimu videokamery dokáže snímač pořizovat videa v maximální kvalitě 720p frekvencí 30 snímků za sekundu. U videa funguje kontinuální autofokus a ve tmě opět poslouží diody k přisvětlení. Také obrazová kvalita videosnímků je na dobré úrovni, zvuková složka je spíše průměrná. Nevýhodou je, že videa nelze nahrávat s vypnutým mikrofonem. Videa s příponou .mp4 se následně uloží do galerie, odkud je přehraje vestavěný přehrávač. Jeho maximem jsou opět 720p snímky, ovládá formáty 3GP, WMV, MP4, v repertoáru ale nemá oblíbený DivX/Xvid. Teď se podívejte na fotky.
11.jpg
stažený soubor.jpg
images (5).jpg
závěr- jde svou cestou
Nokia Lumia 800 je zajímavý telefon a rozhodne o budoucnosti Nokie. Nokii Lumii bych si sice osobně nekoupil, protože můj další telefon má v mých kritériích klávesnici. Jinak Nokia jde, jak sem psal, svou cestou a určitě nechce zapadnout do okolní hromady androidích telefonů a dalších černých placek. Teď se podívejte na video a na další fotky.A pokud si myslíte, že telefon nemá cenu kupovat, protože nedostane WP8 tak se nestrachujte, protože by ho měl společně s 900 dostat.
images (6).jpg
images (7).jpg
images (8).jpg
images (9).jpg
FILE0078.JPG
FILE0077.JPG
NOKIABLOG717 2013
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one