facebook_logo_black.png
twitter-logo-image-2-839250783-84695.png
google_plus_logo_wallpaper.png
Nokia-Logo-Blue.jpg
JANŠIMEK.jpg

NOKIA LUMIA 1020- ZAOSTŘENO NA FOTOAPARÁT

O fotoaparátu jsem sice již psal v preview o Nokii Lumii 1020, ale určitě jsem nenapsal všechno. Mnoho lidí si kladlo otázku, jak Nokia dokázala vložit do tenčího těla 41 megapixelový fotoaparát. Pojďme si na tuto otáku dnes odpovědět.

Nejdříve si zopakujeme parametry senzoru. Nokia Lumia 1020 má 41 megapixelový 1/1,5 senzor. Senzor je tedy o něco menší než u Nokie 808 Pureview. Menší velikost je vykompenzována vyšší světelností, konkrétně 2,2 a optickou stabilizací obrazu. A aby toho nebylo málo, Nokia Lumia 1020 má jako první Nokia v historii BSI senzor. Většina telefonů používá FSI (Front side illuminated sensor), který dokáže zpracovat méně světla jelikož je deska více zapuštěná v senzoru. Nevýhodou je také větší velikost dražší a komplikovanější výroba.

GetImage (1).png

Naproti tomu BSI senzor (BackSide illuminated sensor) má snímací desku hned pod čočkou. Díky tomu dokáže senzor i při menší velikosti snímače zachytit více světla. Výhodou této technologie je velikost. Senzor může být díky tomu o několik milimetrů tenčí než v případě stejného snímače vyrobeného technologií FSI. Snímač díky tomu nepotřebuje tak dlouhou dobu pro zachycení dobrého obrazu. Nevýhodou této technologie je horší schopnost fotit proti světlu. Ovšem tento neduh Nokia vyspravila takzvanou (laicky řečeno) zatmívací čočkou.

GetImage.png

video je v angličtině

Čip se skládá ze 6 členů, nichž je jeden safírový a zbytek jsou plastové. Optická stabilizace obrazu doznala vylepšení v pohyblivosti čočky. Další místo, kde Nokia musela přemýšlet nad tím jak to ztenčit, je xenonový blesk. Xenon potřebuje kondenzátor, což je součástka válcovitého tvaru, nevhodná pro tenké tělo. Nokia Lumia proto využívá, jako první telefon na světě plochý kondenzátor (jedná se o zploštělý válec). Nokia také využívá rekordního ohniska 26mm, které je o dost větší než v případě Samsungu Galaxy S4 nebo Iphone 5.

Nokia-Lumia-1020-camera-sensor-detailed.jpg

Nakonec ještě vysvětlím důvody tak vysokého rozlišení, abych se pokusil vymýtit názory typu, je to jen marketing, kdyby do toho dali 5mp, tak je to lepší...

Nokia Lumia 1020 má 41 megapixelů pro bezztrátový digitální zoom. Konkrétně trojnásobný při 5mp, nebo dvounásobný při 8mp. Při fullHD videu mluvíme o čtyřnásobném zoomu. Ovšem na převzorkování se nezapomnělo, ba dokonce ho Nokia vylepšila. Nyní, když vyfotíte fotku v 5mp, můžete třikrát zazoomovat bez ztráty kvality, jelikož Nokia vyfotí ve stejném okamžiku i 38 nebo 34 mp fotku, podle toho v jakém fotíte formátu. 

1010283_10151475094612397_678617722_n.jpg

Jak vidíte, fotoaparát v Nokii Lumii 1020 je napěchovaný technologiemi. S aplikací Nokia Procamera se z tohoto telefonu stává opravdu špičkový fotomobil, dovolím si říct, nejlepší na světě.

JAN ŠIMEK

NOKIABLOG717 2013
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one